| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options | 5x zoom |
| Image Formats | ![]() |
| Display | |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| Display Resolution | 240 x 260 px |
| Performance | |
| Downloadable Applications | J2ME |
| Operating System | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 3.2 ounces ounces |
| Dimensions | 4.2 x 1.97 x 0.57 |
| Full keyboard | SureType |
| Device Control | Trackball |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors | Also available in gray and red |
| Included Accessories | USB charging cable with PC synchronization |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth Technology | V2.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | SPP, A2DP, AVRC, HFP, HSP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 64MB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 360hours |
| Talk Time | 210minutes |
| Battery type | Lithium |
| Battery Power | 900 mAh |
| mAh per ounce | 281 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 511mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 233min./Ah |
| USB Charging | (with included cable) |
| Music / Multimedia | |
| Music | EAAC+, AMR, AMR-NB, MP3, WMA |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | AAC+, eAAC+, H.263, MIDI, MP3, MPEG4, Powerpoint, Zip, pdf, excel, WMA |
| Special features |
|
| Other features | |
| Video Formats | MPEG4, AMR, AAC, H.263 |
| Hearing Aid Rating | T3 |
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| wap | Wireless internet |
| Location services | GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
| Voice dialing numbers | 64 |
| Sound Quality | FR, AMR, NB, HR |
Description:
The Blackberry 8110 is a SureType BlackBerry phone (no full QWERTY keyboard) with GPS navigation and a 2-megapixel camera.
Also known as: BlackBerry Pearl 8110.
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu