| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3.2-megapixel |
| Camera Options |
|
| Image Formats | ![]() |
| Photo Formats | JPEG |
| Display | |
| Display size | 2.44 inches |
| Display dots per inch | 246.15 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| Display Resolution | 480 x 360 px |
| Display's superficy | 2.85 square inches |
| Display's superficy (metric) | 72.39 square mm |
| Display total pixels | 172800 |
| Processing Power | |
| Operating System | BlackBerry |
| Processor Speed | 624 MHz |
| RAM | 256B |
| Physical Features | |
| Weight | 3.87 ounces |
| Weight (grams) | 109.9g |
| Dimensions | 4.29 x 2.36 x 0.53 |
| Dimensions mm | 109 x 60 x 13.5 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Available colors | Black |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Bluetooth Technology | 2.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DUN, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Expansion Limit | Up to 32 GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 360hours |
| Talk Time | 330minutes |
| Battery type | Li-ion |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | IMAP, MMS, POP3, SMS, SMTP |
| General Specs | |
| File formats | 3gp, H.263, H.264, JPEG, MIDI, MP3, MPEG4, WMA, WMV |
| Other features | |
| Special keys | Media Keys |
| Hearing Aid Rating | M3 |
| Location services | A-GPS |
Description:
Also known as: BlackBerry Atlas, BlackBerry Curve 8910.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- See New BlackBerry Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu