| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3.2 MP |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options |
|
| Image Formats | ![]() |
| Photo Formats | JPEG |
| Max Video Resolution | 176 x 144 px |
| Screen | |
| Display size | 2.4 inches |
| Display dots per inch | 250 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65535 colors |
| Display Resolution | 480x360 px |
| Display's superficy | 2.76 square inches |
| Display's superficy (metric) | 70.1 square mm |
| Display total pixels | 172800 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 4.3 oz ounces |
| Weight (grams) | 122 gg |
| Dimensions | 4.29 x 2.36 x 0.56 |
| Dimensions mm | 109 x 60 x 14.2 mm |
| Full keyboard | QWERTY |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth Technology | 2.1 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRC, DUN, HFP, HSP, OPP, PBA, SAP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 128MB |
| Memory Expansion | Note |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 408hours |
| Talk Time | 360minutes |
| Battery type | Li-Ion |
| Battery Power | 1500 mAh |
| mAh per ounce | 349 mAh/oz |
| mAh per gram | 12 mAh/g |
| mAh per display square in. | 543mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 240min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | IMAP, MMS, POP3, SMS, ems |
| General Specs | |
| File formats | 3gp, AAC+, Excel, JPEG, MIDI, MP3, MPEG4, PowerPoint, WMA, WMV, eAAC+ |
| Special features | Internal Antenna |
| Other features | |
| Included software |
|
| TTY enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M3, T3 |
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| Location services | A-GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
Description:
Also known as BlackBerry 9700, BlackBerry 9700 Bold.
You Should Also Check These Out:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu