| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2.0-megapixel |
| Screen | |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| Display Resolution | 320 x 240 px |
| Processing Power | |
| Operating System | BlackBerry |
| RAM | 256MB SDRAM |
| Physical Features | |
| Weight | 3.7 ounces |
| Weight (grams) | 104g |
| Dimensions mm | 109 x 60 x 13.88 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Device Control | Optical Trackpad |
| Headset Jack | ![]() |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Head SAR value (radiation) | 1.07 w/Kg |
| Body SAR | 0.72 w/Kg |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DUN, HSP, PBAP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 256MB |
| Included Memory Card | 2GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 456hours |
| Talk Time | 270minutes |
| 3G Stand-by Time | 348hours |
| 3G Talk Time | 330minutes |
| Battery type | Li-ion |
| Battery Power | 1500 mAh |
| mAh per ounce | 405 mAh/oz |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per display square in. | 347mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 180min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| General Specs | |
| File formats | H.263, H.264, MIDI, MP3, MPEG4, WMA |
| Other features | |
| GPS Navigator | TeleNav |
| TDD enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M3, T3 |
| Location services | GPS |
Description:
Also called BlackBerry 9300 3G, BlackBerry Curve 9300 3G.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- New BlackBerry Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu