| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Digital Zoom | 5x |
| Image Formats | ![]() |
| Video frames per second | 15 |
| Display | |
| Display size | 2.4 inches |
| Display dots per inch | 166.67 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65535 color colors |
| Display Resolution | 320 x 240 px |
| Display's superficy | 2.76 square inches |
| Display's superficy (metric) | 70.1 square mm |
| Display total pixels | 76800 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | BlackBerry |
| Operating System | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 3.87 ounces |
| Weight (grams) | 135g |
| Dimensions | 4.37 x 2.44 x 0.71 |
| Dimensions mm | 111 x 62 x 18 mm |
| Full keyboard | QWERTY |
| Device Control | Trackball, trackball |
| Headset Jack | ![]() |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wi-Fi | 802.11b/g |
| Head SAR value (radiation) | 0.88 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 2.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | HSP, HFP 1.5, PBA, A2DP, AVRC, OPP |
| A2DP | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 128 MB |
| Included Memory Card | 1GB MicroSD card |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 168hours |
| Talk Time | 240minutes |
| Battery type | Lithium Ion |
| Battery Power | 1400 mAh |
| mAh per ounce | 362 mAh/oz |
| mAh per gram | 10 mAh/g |
| mAh per display square in. | 507mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 171min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | SMS |
| General Specs | |
| File formats | Excel, MP3, PowerPoint, MPEG4, H.263, WMV, MP3, MIDI, AAC+, eAAC+, WMA |
| Push-to-Talk | ![]() |
| Special features |
|
| Other features | |
| Easy to use | ![]() |
| Included software |
|
| Hearing Aid Rating | M3 |
| wap | Wap |
| Location services | GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
Description:
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu