| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2.0-megapixel |
| Image Formats | ![]() |
| Max Video Resolution | 176x144 px |
| Display | |
| Display size | 2.64 inches |
| Display dots per inch | 151.66 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| External Display | ![]() |
| Display Resolution | 320 x 240 px |
| Display's superficy | 3.33 square inches |
| Display's superficy (metric) | 84.58 square mm |
| Display total pixels | 76800 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Smartphone, J2ME |
| Processor | 512 MHz |
| Physical Features | |
| Weight | 3.84 ounces ounces |
| Weight (grams) | 106g |
| Dimensions | 4.29 x 2.36 x .54 inches |
| Full keyboard | QWERTY |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Wi-Fi | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.22 w/Kg |
| Body SAR | 0.83 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 2.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRC, DUN, AVRCP, HSP, SPP, PBA, OPP, HFP, SAP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 256MB |
| Memory Expansion | Micro SD |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 408hours |
| Talk Time | 270minutes |
| Battery type | Lithium |
| Battery Power | 1150 mAh |
| mAh per ounce | 299 mAh/oz |
| mAh per gram | 11 mAh/g |
| mAh per display square in. | 345mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 235min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music | EAAC+, AMR, WMA, AMR-NB, MP3 |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | WBMP, PNG, WMV, AAC+, eAAC+, H.263, H.264, JPG, MIDI, MP3, MPEG4, WMA |
| Push-to-Talk | ![]() |
| Special features | Internal antenna |
| Other features | |
| Video Formats | MPEG4, AMR, AAC, H.263, WMV, H.264 |
| TTY enabled | ![]() |
| TDD enabled | ![]() |
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| wap | WAP |
| Voice Dialing | ![]() |
| Sound Quality | FR, AMR, NB, HR |
Description:
Also called BlackBerry 8520, BlackBerry 8520 Curve, BlackBerry 8520 Gemini, BlackBerry Gemini 8520.
You Should Also Be Interested In These:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu