| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2-megapixel |
| Camera Options | Crop |
| Image Formats | ![]() |
| Max Video Resolution | 176x144 px |
| Screen | |
| Display size | 2.5 inches |
| Display dots per inch | 160 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65000 colors |
| Display Resolution | 320 x 240 px |
| Display's superficy | 3 square inches |
| Display's superficy (metric) | 76.2 square mm |
| Display total pixels | 76800 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 3.70 ounces ounces |
| Dimensions | 4.29 x 2.36 x 0.55 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Available colors |
|
| Included Accessories | USB Cable |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) | EvDO--- |
| Wi-Fi | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.31 w/Kg |
| Body SAR | 0.66 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 2.1 |
| Bluetooth Profiles Supported | PBA, A2DP, AVRC, DUN, AVRCP, HFP, PBAP, SPP, HSP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 256MB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 252hours |
| Talk Time | 270minutes |
| Battery type | Lithium |
| Battery Power | 1150 mAh |
| mAh per ounce | 311 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 383mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 235min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music | EAAC+, EVRC, QCELP, AMR, WMA, AMR-NB, MP3 |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | WMV, AAC+, eAAC+, H.263, H.264, MIDI, MP3, MPEG4, WMA |
| Other features | |
| Video Formats | MPEG4, AMR, AAC, H.263, WMV, H.264 |
| Location services | GPS |
| Sound Quality | FR, AMR-WB, NB |
Description:
Also known as BlackBerry 8530.
You Should Also Check These Out:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu