| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 2.0 megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options | Brightness |
| Image Formats | ![]() |
| Display | |
| Display size | 2.4 inches |
| Display dots per inch | 180 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| External Display | 128x160 |
| Display Resolution | 240x360 px |
| Display's superficy | 2.66 square inches |
| Display's superficy (metric) | 67.56 square mm |
| Display total pixels | 86400 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 3.6 oz ounces |
| Weight (grams) | 102gg |
| Dimensions | 3.98 x 1.97 x 0.69 |
| Full keyboard | SureType |
| Device Control | Trackball |
| Headset Jack | ![]() |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Bluetooth Technology | 2 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRC, DUN, HFP, HSP, OPP, PBA, serial port |
| A2DP | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 128MB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 216hours |
| Talk Time | 210minutes |
| Battery type | Lithium |
| Battery Power | 900 mAh |
| mAh per ounce | 250 mAh/oz |
| mAh per gram | 9 mAh/g |
| mAh per display square in. | 338mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 233min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | IMAP, MMS, SMS, ems |
| General Specs | |
| File formats | AAC+, MIDI, MP3, MPEG4, WMA, WMV, eAAC+ |
| Special features |
|
| Other features | |
| Predictive text input | SureType |
| Video Formats | ? |
| Included software | ? |
| Hearing Aid Rating | M3, M4, T4 |
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| wap | Wap |
| Location services | A-GPS |
Description:
Also known as: BlackBerry PearlFlip 8230, BlackBerry 8230 PearlFlip.
You Should Also Check These Out:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu