| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3.2-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options |
|
| Image Formats | ![]() |
| Max Video Resolution | 720 x 480 px |
| Streaming TV | Video on Demand |
| Display | |
| Display size | 3.25 inches |
| Display dots per inch | 184.62 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| Display Resolution | 480 x 360 px |
| Display's superficy | 5.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 128.78 square mm |
| Display total pixels | 172800 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | J2ME |
| Physical Features | |
| Weight | 5.64 ounces |
| Dimensions | 4.4 x 2.4 x 0.53 |
| Full keyboard | SureType |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology | GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 HSDPA 2100 |
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Wi-Fi | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.01 w/Kg |
| Body SAR | 0.63 w/Kg |
| Bluetooth Technology | V2.1 |
| Bluetooth Profiles Supported | HFP, SPP, DUN, A2DP,AVRCP, OBEX, PBAO. |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 256MB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 16GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 305hours |
| Talk Time | 300minutes |
| Battery type | Lithium |
| Battery Power | 1400 mAh |
| mAh per ounce | 248 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 276mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 214min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music | EAAC+, WMA Pro, MP3, MP4 |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | WMV, AAC+, eAAC+, H.263, H.264, MIDI, MP3, MPEG4, WMA, Powerpoint, Excel, 3GP |
| Special features |
|
| Other features | |
| Predictive text input | ITap |
| Video Formats | MPEG4, AAC, H.263, WMV, H.264, MP4, 3GP |
| TTY enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M3, T3, M2 |
| Can Act As USB Mass Storage | Probably |
| Location services | GPS |
| Sound Quality | FR, HR |
| Eco features | Brightness control |
Description:
Also known as: BlackBerry 9550, BlackBerry Storm 2.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- See New BlackBerry Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu