| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 5.0-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options |
|
| Display | |
| Display size | 3.2 inches |
| Display dots per inch | 187.5 DPI |
| Touch-Screen | Touch screen |
| Display Resolution | 480 x 360 px |
| Display's superficy | 4.92 square inches |
| Display's superficy (metric) | 124.97 square mm |
| Display total pixels | 172800 |
| Performance | |
| Operating System | BlackBerry� |
| RAM | 512MB M |
| Physical Features | |
| Weight | 5.68 ounces |
| Weight (grams) | 161.1g |
| Dimensions mm | 111 x 62 x 14.6 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Device Control | Optical Trackpad |
| Headset Jack | ![]() |
| Available colors | Black |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Bluetooth Technology | 2.1 + EDR |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, DUN |
| A2DP | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 4512MB |
| Included Memory Card | 4GB microSD |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32 GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 408hours |
| Talk Time | 330minutes |
| Battery type | Li-Ion |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| General Specs | |
| File formats | H.263, H.264, ITunes, MIDI, MP3, MPEG4, WMA, WMV |
| Other features | |
| Included software |
|
| Hearing Aid Rating | M3, T3 |
| Location services | GPS |
Description:
Also known as: BlackBerry 9800 Torch, Verizon Torch.
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu