| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3.2-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options |
|
| Image Formats | ![]() |
| Photo Formats | JPEG |
| Video frames per second | 30fps |
| Streaming TV | Video Streaming |
| Display | |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 65,000 colors |
| Display Resolution | 480 x 360 px |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Smartphone |
| Operating System | BlackBerry |
| Physical Features | |
| Weight | 4.4 ounces ounces |
| Dimensions | 4.41 x 2.4 x 0.6 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Device Control | Trackball |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Head SAR value (radiation) | 1.43 w/Kg |
| Bluetooth Technology | V2.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | PBA, A2DP, AVRC, DUN, AVRCP, HFP, PBAP, SPP, HSP, advanced audio distribution, SDP, OPP |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 256MB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 336hours |
| Talk Time | 300minutes |
| Battery type | Lithium Ion |
| Battery Power | 1400 mAh |
| mAh per ounce | 318 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 603mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 214min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music | EAAC+, WMA Pro, MP3 |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | Doc, MIDI, MP3, Powerpoint, pdf, excel, AAC+, eAAC+, WMA, JPEG, WMV, H.263, H.264, iTunes, MPEG4 |
| Special features | Trackball |
| Other features | |
| Video Formats | AAC, MPEG4, H.263, WMV, H.264 |
| TTY enabled | ![]() |
| TDD enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M3 |
| wap | WAP |
| No-camera option | ![]() |
| Location services | GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
| Sound Quality | FR, HR |
Description:
The Blackberry Tour is the phone that has it all for international travelers. CDMA for the Americas, GSM for abroad, most wordlwide 3G standards and a set of power plug adapters for your charger.
Also known as: Verizon Tour, BlackBerry Tour 9630, BlackBerry Tour 9630 without camera.
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu