| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jan 31, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Voice Shutter |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video features | Touch Lock, Resume Play Function |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233ppi DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 16000000 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 800 x 480 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 1GB |
| Physical Features | |
| Weight | 6.41 ounces |
| Thickness | 0.55 inch(es) |
| Width | 2.55 inch(es) |
| Height | 4.82 inch(es) |
| Ounces per cubic inch | 0.95 oz/cu in |
| Full keyboard | Slide-out QWERTY |
| Available colors | Blue |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | W-CDMA, HSDPA |
| 4G Networks | LTE |
| Wi-Fi | Wi-Fi Direct, 802.11a/b/g/n |
| Head SAR value (radiation) | 0.63 w/Kg |
| Body SAR | 1.10 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| NFC | ![]() |
| DLNA | ![]() |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 1.11GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 384hours |
| Talk Time | 960minutes |
| Battery type | Li-Ion |
| Battery Power | 2460mAh |
| mAh per ounce | 384 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 348mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 390min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, AAC, AAC+, M4A, WAV, WMA |
| Media Player | Windows Media Player |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Sequel to | LG Optimus F3 |
| Manufacture product ID | D520 |
| Other features | |
| Video Formats | 3G2, 3GP, MP4, WMV |
| Location services | S-GPS |
Description:
The LG Optimus F3Q promises speedy typing with its QWERTY keyboard that enables the Write & Share function (allows access to the messaging screen even without launching an app) when slid down. The dual-core 1.2GHz Android smartphone also comes with a 2460mAh battery that has a talk time of 960 minutes or 16 hours, a 4-inch 800 x 480 TFT screen, a 5-megapixel camera, a 1GB RAM, and a 1.11GB end-user memory that can be expanded up to 32GB.
Also known as: LG D520.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu