| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jul 31, 2012 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Automatic Brightness Control | ![]() |
| Camera Options |
|
| Video Call | ![]() |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 1.3-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 4.3 inches |
| Display dots per inch | 256 DPI |
| Display Type | TFD, TFT |
| Color Mode | 16000000 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 540 x 960 px |
| Display's superficy | 7.91 square inches |
| Display's superficy (metric) | 200.91 square mm |
| Display total pixels | 518400 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Android 4.0.4 |
| Operating System | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | (Dual-core processor) |
| Processor Speed | 1500Mhz |
| RAM | 1GB |
| Physical Features | |
| Weight | 6 ounces |
| Weight (grams) | 170g |
| Dimensions | 4.98 x 2.6 x 0.54 |
| Dimensions mm | 126.4 x 66 x 13.7 |
| Full keyboard | QWERTY |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors | Black |
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Maximum data rate | 21.1Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b,g,n |
| Bluetooth Technology | 4.0 LE+EDR |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRC, BPP, DUN, FTP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBA |
| HDMI | HDMI |
| DLNA | DLNA |
| Mobile hotspot | ![]() |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 8000MB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 220hours |
| Talk Time | 450minutes |
| Battery type | Li-Ion |
| Battery Power | 1785 mAh |
| mAh per ounce | 298 mAh/oz |
| mAh per gram | 11 mAh/g |
| mAh per display square in. | 226mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 252min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | IMAP, MMS, POP3, SMS |
| General Specs | |
| File formats | H.263, H.264, MIDI, MP3, MPEG-4, MPEG4, WMA, WMV |
| Special features |
|
| Other features | |
| Predictive text input | Swype |
| SMS templates | ![]() |
| GPS Navigator | Google Maps� Navigation |
| TDD enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M3, T3 |
| wap | WAP |
| Games | Dowloadable |
| Location services | A-GPS, AGPS, GPS, SGPS |
| Text-to-speech | Text to speech |
| Voice Dialing | ![]() |
| Eco features | UL Environment Platinum Certified |
Description:
Motorola offers business and pleasure with the Photon Q 4G LTE. It includes business-ready specifications, such as a full-sliding keyboard, government-grade encryption, and VPN capabilites. It deserves its Photon name because of cutting-edge entertainment features including HD video playback and capture, a 4.3-inch scratch-resistant screen with ColorBoost, and 4G LTE technology.
Also known as: Motorola XT897, Sprint Photon Q.
You Should Also Check These Out:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu