| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Autofocus |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267.22 DPI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Display features | Samsung TouchWiz UI |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 2GB |
| Android CPU Mark | 9,203 |
| Android 3D Mark | 816 |
| Physical Features | |
| Thickness (metric) | 7.3 mm |
| Width (metric) | 77.2 mm |
| Height (metric) | 151.3 mm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| 3G Networks | HSPA+ |
| Maximum data rate | 42 |
| Maximum uplink data rate | 5.76 |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.86 w/Kg |
| Body SAR | 0.81 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Connectors | USB 2.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery Power | 2950mAh |
| mAh per mm thick | 404 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 228mAh/sqrin. |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | SM-E700 |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Android PassMark | 2,886* Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
Description:
Following Samsung's Galaxy A5 and A7 duo (2014) is the early 2015 E5 and E7, the latter being a 5.5-inch HD Super AMOLED phablet. The E7's specs are led by a 1.2GHz quad-core processor, a 2GB RAM, and 16GB worth of native storage. It also comes with an up-to-64GB memory expansion support. It sports a 13-megapixel rear camera with a 5-megapixel front-facing counterpart. The E7 is powered by a 2950mAh battery, slightly higher than the E5's. The Android 4.4 KitKat OS adorned with Samsung's TouchWiz UI headlines mid-level offering.
Also known as Samsung Galaxy E7, Samsung E-7, Samsung SM-E700.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- See New Samsung Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu