| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Third quarter 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel (5-megapixel version also available) |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Features | HDR |
| Digital Zoom | ![]() |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel (1.3-megapixel also available) |
| Selfie Features | Front flash |
| Display | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | TN |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | Up to 2 points |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 800 x 480 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Display features | 1-finger zoom |
| Performance | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | MT6580M |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 1GB (512MB version also available) |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 110g |
| Thickness (metric) | 9.7 mm |
| Width (metric) | 64.4 mm |
| Height (metric) | 121.3 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA+, UMTS |
| Maximum data rate | 21Mbps |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| A2DP | ![]() |
| FM Transmitter | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB (4GB version also available) |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 300hours |
| Talk Time | 420minutes |
| Battery Power | 1500mAh |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per mm thick | 155 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 212mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 280min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music features | Arkamys-optimized speakers |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Manufacture product ID | 4034D |
| Other features | |
| Sensors | G-sensor, Light, Proximity, Accelerometer |
| Video Formats | H.263, H.264 AVC, MPEG-4 SP, VP8 |
| Included software | QR Code Scanner |
| Location services | A-GPS |
| Finish | Matte |
Description:
Floating somewhere between minuscule and average-sized, the Alcatel Pixi 4 4's 4-inch WVGA-480p TN screen covers a set of low-class specifications, which includes Arkamys speakers, a 5-megapixel selfie camera with front flash, and a 1.3GHz quad-core engine with 1GB of RAM. Also in the mix are an 8-megapixel primary camera at the back, an 8GB expandable memory, and a 1500mAh battery. This 3G-only Pixi model is available in colors like Gold, Pink, Yellow, and Green.
Also called Alcatel 4-inch Pixi 4, Alcatel 4034D.
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu