| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Second quarter 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | Dual-color Real Tone |
| Camera Options | PixelMaster options (Low-light mode/Backlight HDR mode/ Enhanced Beautification mode/Manual mode/Zero Shutter lag) |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.0 |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | F/2.0 aperture, Wide-angle (85-degree) lens, Selfie Panorama |
| Screen | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 403 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1920 x 1080 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display finish | Corning Gorilla Glass 3 |
| Display total pixels | 2073600 |
| Display brightness | 400nits nits |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 5.0 Lollipop with 2015 ASUS ZenUI |
| Processor | Intel Atom Z3560/Z3580 64-bit |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.8GHz or 2.3GHz |
| RAM | 2GB/4GB (LPDDR3) |
| Graphic Processor (GPU) | PowerVR G6430 Series 6, with OpenGL 3.0 |
| Android CPU Mark | 26,052 |
| Android 3D Mark | 1,634 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 170g |
| Thickness (metric) | 10.9 mm (10.9~3.9 curve) |
| Width (metric) | 77.2 mm |
| Height (metric) | 152.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.13 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA+ |
| 4G Networks | FDD-LTE, TDD-LTE, LTE Cat4 |
| Maximum data rate | 150 |
| Maximum uplink data rate | 50 |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 ac |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| NFC | ![]() |
| USB class | MicroUSB v2.0 with OTG support |
| Connectors | USB 2.0, USB-OTG |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB/32GB/64GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Polymer |
| Battery Power | 3000mAh |
| mAh per gram | 18 mAh/g |
| mAh per mm thick | 275 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 232mAh/sqrin. |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Manufacture product ID | ZE551ML |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient light, Gyroscopic, Digital compass, Hall-effect |
| Compass | (Digital) |
| Android PassMark | 5,452* Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
Description:
Asus' 2015 wave of Zenfones open with the 5.5-inch Zenfone 2, which pretty much banks on its hardware to nail its premium-end shelf. It runs on a 64-bit 2.3GHz quad-core processor accompanied by a PowerVR Series 6 - G6430 graphics engine with OpenGL 3.0 support and 2GB/4GB worth of RAM (depending on variant). Its native memory varies from 16GB to 64GB and comes with an up-to-64GB top-up support. A 13- and a 5-megapixel camera sit on either side of its 10.9~3.9mm curved body, while the Android 5.0 Lollipop and Asus ZenUI fills its Full HD IPS display.
Also known as Asus Zenfone2, Asus 2 Zenfone, Asus Zenfone II, Asus ZE551ML.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu