| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Features |
|
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 4.5 inches |
| Display dots per inch | 217.86 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 854 x 480 px |
| Display's superficy | 8.62 square inches |
| Display's superficy (metric) | 218.95 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat with ASUS ZenUI |
| Processor | Intel Atom Z2520 |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| Graphic Processor (GPU) | PowerVR SGX544 MP2 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 149g |
| Thickness (metric) | 10.9 mm |
| Width (metric) | 67 mm |
| Height (metric) | 136.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| 3G Networks | DC-HSDPA |
| Maximum data rate | 42.2 |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Head SAR value (radiation) | 1.18 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| FM Transmitter | ![]() |
| Connectors | USB 2.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB (eMMC) |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Battery type | Prismatic lithium-ion |
| Battery Power | 2100mAh |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per mm thick | 193 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 244mAh/sqrin. |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Special features | 5GB free lifetime ASUS Webstorage |
| Manufacture product ID | ZC451CG |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
Description:
This 2015 entry-level offering from Asus expands their Zenfone family, leading its specs with the SonicMaster audio technology and a PixelMaster-equipped 5-megapixel main camera. It is driven by a 1.2GHz Intel Atom Z2520 dual-core processor assisted by a 1GB RAM. It has an internal memory that caps off at 8GB, with a microSD card slot for top-up storage as well. The Zenfone C powers up on a 2100mAh battery while greeting its users with a blend of the Android 4.4 KitKat and ZenUI platforms. A VGA frontal sub-cam disappointingly peaks atop its 4.5-inch screen.
Also known as Asus C, Asus ZC451CG.
You Should Also Check These Out:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu