| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jun 30, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | OV5670 sensor, 84-degre wide angle lens, Front flash |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Display features | BLU Infinite View Technology (IPS) |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| Processor | MediaTek MT6582 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 1GB |
| Graphic Processor (GPU) | ARM Mali-400 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 178g |
| Thickness (metric) | 8 mm |
| Width (metric) | 76.5 mm |
| Height (metric) | 150.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.19 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology | 3G (850/1700/1900MHz) or 3G (850/1900/2100MHz) |
| 3G Networks | HSPA+ |
| Maximum data rate | 21 |
| SIM card type | Dual |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 864hours |
| Usage time | 4320min. |
| Battery type | Lithium-Ion (non-removable) |
| Battery Power | 4000mAh |
| mAh per gram | 22 mAh/g |
| mAh per mm thick | 500 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 309mAh/sqrin. |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | E030L, E030U |
| Other features | |
| UPC code | 848958020219, 848958020226, 848958020233, 848958020240, 848958020257 |
Description:
BLU's 2015 Energy X Plus is a Lollipop-sporting Android banking on a 4000mAh battery, which scores a 72-hour mixed usage time and a 36-day standby period. Its features also include a 5.5-inch Infinite View HD screen and a 5-megapixel selfie camera with a frontal flash. An 8-megapixel back-facing sensor, a 1.3GHz quad-core CPU, and 8GB of internal memory join its specs list, too.
Also called BLU Energy Plus, Blue Energy X.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu