| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Feb 29, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Features | Autofocus |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 4.5 inches |
| Display dots per inch | 217 DPI |
| Display Type | LCD |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 854 px |
| Display's superficy | 8.62 square inches |
| Display's superficy (metric) | 218.95 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Performance | |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| Processor | MediaTek 6735 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1GHz |
| RAM | 1GB |
| Graphic Processor (GPU) | Mali-T720 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 122g |
| Thickness (metric) | 10.8 mm |
| Width (metric) | 65.8 mm |
| Height (metric) | 133.7 mm |
| Grams per cubic cm | 0.13 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA+ |
| 4G Networks | LTE |
| Maximum data rate | 150Mbps |
| SIM card type | Dual |
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 1800mAh |
| mAh per gram | 15 mAh/g |
| mAh per mm thick | 167 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 209mAh/sqrin. |
| General Specs | |
| Model variants | S0151UU |
| Manufacture product ID | S0150UU/S0151UU |
| Other features | |
| UPC code | 848958026600, 848958026617 |
| Finish | Polished front frame, Perforated pattern on battery cover |
Description:
A lesser-specked (hence the Mini moniker) version of BLU's Studio X, the Studio X Mini offers nothing more than a 4G LTE connectivity of up to 150Mbps, a 64GB microSD card slot for its 8GB memory, and a sub-par 4.5-inch FWVGA-480p display. Its remaining specs include an underwhelming duo of 5- and 0.3-megapixel cameras, a 1800mAh battery, and a quad-core 1GHz CPU with 1GB of RAM and a Mali-T720 GPU. To spice this up, if only slightly, the Mini sports a polished facade and a patterned battery lid.
Also known as BLU Mini Studio X, BLU S0150UU.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- New BLU Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu