| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | May 31, 2019 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 16-megapixel (combined with an 8-megapixel sub-cam) |
| Camera flash | Quad LED |
| Camera Options | AI Bokeh |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.0 |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 8-megapixel |
| Selfie Features | Sony IMX134 sensor |
| Aperture | F/2.0 |
| Selfie cam angle | 90 |
| Display | |
| Display size | 6.2 inches (actual diagonal size is 6.18 inches) |
| Display dots per inch | 403 DPI |
| Display Type | In-Cell IPS |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Display Resolution | 2246 x 1080 px |
| Display's superficy | 15.04 square inches |
| Display's superficy (metric) | 382.02 square mm |
| Display finish | Corning Gorilla Glass 4 |
| Display total pixels | 2425680 |
| Display features | U-notch design |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Processor | MediaTek Helio P70 (MT6771T) |
| CPU Cores | 8 |
| Processor Speed | Quad 2.1GHz (+ Quad 2GHz) |
| RAM | 6GB |
| Graphic Processor (GPU) | ARM Mali G72 MP3 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 300g |
| Thickness (metric) | 14.1 mm |
| Width (metric) | 80.7 mm |
| Height (metric) | 168.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Rugged | IP68/IP69K, MIL-STD-810G |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | WCDMA (B1/2/4/5/8), TDS (B34/39) |
| 4G Networks | FDD-LTE (B1/2/3/4/5/7/8/12/17/19/20/28A/28B/18/25/26), TDD (34/38/39/40/41) |
| SIM card type | Dual (Nano SIM + Nano SIM/TF card) |
| Wi-Fi | ![]() |
| NFC | ![]() |
| Connectors | OTG support |
| Storage Memory | |
| Memory | 128GB |
| Memory Expansion | TF card |
| Expansion Limit | Up to 256GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 675hours |
| Battery type | Polymer (built-in) |
| Battery Power | 5080mAh |
| mAh per gram | 17 mAh/g |
| mAh per mm thick | 360 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 338mAh/sqrin. |
| Charging system | Wired or 10W wireless charging |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, AAC, AMR, FLAC, APE, WAV |
| General Specs | |
| Push-to-Talk | ![]() |
| Phone lock | Face unlocking |
| Special features | SOS |
| Other features | |
| Sensors | G-sensor, Hard coulometer, Proximity, Geomagnetic, Gyroscope, Barometer |
| Video Formats | ASF, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, RM, RMVB, WMV |
| FOTA Capable | ![]() |
| Special keys | Programmable shortcut key |
| Fingerprint detector | (360-degree recognition) |
Description:
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu