| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | May 31, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel (FF) |
| Camera flash | Dual LED |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel |
| Selfie Features | Beauty Camera |
| Display | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | LCD |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 800 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat wit Huawei Emotion UI 3.0 Lite |
| Processor | MediaTek 6582M |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 120g |
| Thickness (metric) | 10.9 mm |
| Width (metric) | 63.8 mm |
| Height (metric) | 122.6 mm |
| Grams per cubic cm | 0.14 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories | MicroUSB cable |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, WCDMA, HSPA+ |
| SIM card type | Dual |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 1730mAh |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per mm thick | 159 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 245mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | WAV, MMP2, AMR, MIDI, Vorbis, AAC, AAC+, FLAC, OGG |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | Y360-U03, Y360-U61 |
| Other features | |
| Sensors | G-sensor |
| Video Formats | MP4, 3GP, H.264, H.263, DIVX, XVID, MKV, WebM |
| Location services | GPS |
Description:
Huawei's 4-inch Y3 is part of the brand's entry-level 2015 catalog, sporting a 5-megapixel (fixed-focus) dual-LED-flash camera, a 1.3GHz quad-core CPU, and a low-key 4GB expandable memory. Specs like a 2-megapixel front-facing secondary camera, a 1730mAh battery, and 3G-only connectivity add to its basic feature set, too. It is available in Black, White, Blue, and Pink.
Also called Huawei Y360.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu