| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jan 31, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Optics | Largon Lens |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.0 |
| Video Call | Skype |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| Video Recording Format(s) | H.263, MPEG-4 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel |
| Selfie Features | 1.75-micron pixel size |
| Display | |
| Display size | 5 inches |
| Display dots per inch | 294 DPI |
| Display Type | IPS |
| Multi-touch screen | Up to 2 fingers |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 10.68 square inches |
| Display's superficy (metric) | 271.27 square mm |
| Display finish | 2.5D curved glass |
| Display total pixels | 921600 |
| Display features | 80% screen-to-body ratio |
| Performance | |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| Processor | MT6735P Cortex A53 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1GHz |
| RAM | 3GB DDR3 |
| Graphic Processor (GPU) | Mali-T720 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 148g |
| Thickness (metric) | 9.3 mm |
| Width (metric) | 71 mm |
| Height (metric) | 143.3 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Flashlight | ![]() |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA, HSPA+ |
| SIM card type | Dual Micro SIM (Single Standby) |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| USB class | USB 2.0 |
| FM Transmitter | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 120hours |
| Talk Time | 480minutes |
| Battery Power | 2200mAh |
| mAh per gram | 15 mAh/g |
| mAh per mm thick | 237 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 206mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 218min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | Midi, MP3 |
| General Specs | |
| Special features | Auto call record |
| Other features | |
| Sensors | G-sensor, Proximity, Light |
| Video Formats | 3GP, H.264, H263, MP4, MPEG4 |
| FOTA Capable | ![]() |
| Included software |
|
| Multitasking | ![]() |
| Games | Pirates of Caribbean |
| Location services | A-GPS |
Description:
If it was not clear as crystal already, the Cloud Crystal 2.5D is fitted with a 2.5D-curved-glass 5-inch HD screen, which is coupled with an upscale 3GB RAM and a passable 8-megapixel FHD-video rear camera. That being said, its remaining specs, which consist of a 1GHz quad-core CPU, a 2-megapixel selfie camera, and 2200mAh battery, pin it to the budget-tier Android department. This Intex phone also comes with a 4G network reach and dual SIM card support.
Also known as: Intex Crystal 2.5D.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu