| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3.2-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options | Face/Smile detection |
| Camera Features | Autofocus |
| Digital Zoom | 4x |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 3.5 inches |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.3 Jelly Bean |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1GHz |
| Physical Features | |
| Available colors |
|
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | TR3543044-01 |
| Other features | |
| Included software | Kazam Rescue |
| Location services | A-GPS |
Description:
Sporting the smallest screen size among Kazam's Trooper Android series, this 3.5-inch dual-SIM model's specs include the Kazam Rescue app for quick setup fixes and a 1GHz dual-core processor. The Trooper X3.5 comes with a 3.2-megapixel rear camera assisted by a VGA selfie cam as well as basic mobile WiFi and Bluetooth (v3.0) capability. It comes with 4GB worth of on-board storage that you can expand to up to 32GB via its microSD card slot. A-GPS assistance and several preloaded Google services are in the mix, too.
Also known as: Kazam X3.5, Kazam TR3543044-01.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu