| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options |
|
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel |
| Selfie Features | Virtual flash |
| Screen | |
| Display size | 4.5 inches |
| Display dots per inch | 217.86 DPI |
| Display Type | TFT |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 854 x 480 px |
| Display's superficy | 8.62 square inches |
| Display's superficy (metric) | 218.95 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 5.1.1 Lollipop |
| Processor | MediaTek MT6735M |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1GHz |
| RAM | 1GB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 120g |
| Thickness (metric) | 8.9 mm |
| Width (metric) | 66.7 mm |
| Height (metric) | 131.9 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 4G Networks | LTE |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| USB class | USB 2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| FM Transmitter | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery Power | 1940mAh |
| mAh per gram | 16 mAh/g |
| mAh per mm thick | 218 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 225mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | AAC, AAC +, eAAC +, AMR-NB, AMR-WB, FLAC, MP3, MIDI, Vorbis (ogg), PCM, WAVE |
| General Specs | |
| Phone lock | Knock Code |
| Manufacture product ID | K130E |
| Other features | |
| Video Formats | H.264, H263, MPEG4, VP8/9, Xvid |
| Warranty | 1 |
| Location services | A-GPS |
Description:
Shortly after unveiling its K-series lineup during the CES 2016, LG pitched the 4.5-inch (FWVGA) K4, which is merely an entry-level smartphone riddled with some timeworn specs. That said, its basic pair of 5- and 2-megapixel cameras do come with gesture shooting and virtual flash respectively. Its hardware was not so lucky, though, consisting of nothing more than a 1GHz quad-core MediaTek CPU alongside a 1GB RAM, with only 1940mAh's worth of power to work with. Topping it off are an 8GB on-board memory and dual micro SIM card slots.
Also called LG K130E.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu