| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options | Gesture shooting |
| Camera Features | Auto-focus |
| Digital Zoom | 4x |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | Front wheel light |
| Screen | |
| Display size | 5 inches |
| Display dots per inch | 293.58 DPI |
| Display Type | In-cell |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 10.68 square inches |
| Display's superficy (metric) | 271.27 square mm |
| Display finish | 2.5D-arced glass |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | MediaTek MT6735 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 1.5GB |
| Graphic Processor (GPU) | Mali-T720 MP1 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 156.9g |
| Thickness (metric) | 8.7 mm |
| Width (metric) | 71.5 mm |
| Height (metric) | 144.6 mm |
| Grams per cubic cm | 0.17 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth Technology | 4.2 |
| NFC | ![]() |
| USB class | USB 2.0 |
| FM Transmitter | (with RDS) |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 2125mAh |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per mm thick | 244 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 199mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Media Player | MP3 Player, Video Player |
| General Specs | |
| Phone lock | Knock Code |
| Manufacture product ID | K350 |
| Other features | |
| Sensors | Motion |
| Video Formats | MPEG-4 |
| Included software | Google Docs |
| Voice note | (dictaphone) |
| Location services | GPS |
Description:
LG's 5-inch (HD) K8 is a middle-class smartphone equipped with the up-to-8-point Knock Code phone locking feature, an 8-megapixel rear camera with gesture support, and the Android 6.0 Marshmallow OS. It also comes with a secondary 5-megapixel selfie cam rigged with front wheel light photography, which is basically an artificial selfie flash function -- no longer than rare when it came out. Its hardware specs include a 1.3GHz MT6735 quad-core processor, a Mali-T720 MP1 GPU, and a 1.5GB RAM. Topping off its profile is a 2125mAh battery and an 8GB expandable memory.
Also known as: LG K-8, LG K350.
You Should Also Check These Out:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu