| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options | Gesture Shot |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 4.5 inches |
| Display dots per inch | 217.86 DPI |
| Display Resolution | 854 x 480 px |
| Display's superficy | 8.62 square inches |
| Display's superficy (metric) | 218.95 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.1GHz |
| RAM | 1GB |
| Physical Features | |
| Thickness | 0.35 inch(es) |
| Width | 2.63 inch(es) |
| Height | 5.19 inch(es) |
| Available colors | Black |
| Connectivity | |
| 4G Networks | LTE |
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | MicroUSB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 1940mAh |
| mAh per display square in. | 225mAh/sqrin. |
| General Specs | |
| Phone lock | Knock Code, KnockOn |
| Other features | |
| Included software | QuickMemo+ |
| Hearing Aid Rating | M3 And T3 |
| Location services | GPS |
Description:
Initially carried by Cricket Wireless, the 4.5-inch FWVGA LTE-enabled Spree delivers signature LG perks like Knock Code and QuickMemo+, but accompanies them with low-end technical specifications. These include a 1.1GHz quad-core CPU with 1GB of RAM, a 1940mAh battery, and an 8GB memory expandable by up to 32GB. Its dual cameras aren't very interesting either, sporting only 5 and 2 megapixels respectively, but at least, LG's Gesture Shot is tagging along.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- See New LG Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu