| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Features | Autofocus |
| Image Formats | .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .wbmp |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | Gesture Shot |
| Display | |
| Display size | 5.7 inches |
| Display dots per inch | 257.55 DPI |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 13.87 square inches |
| Display's superficy (metric) | 352.3 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | Qualcomm MSM8916 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 2GB |
| Physical Features | |
| Weight | 5.1 ounces |
| Thickness | 0.29 inch(es) |
| Width | 3.13 inch(es) |
| Height | 6.1 inch(es) |
| Ounces per cubic inch | 0.92 oz/cu in |
| Available colors | Black |
| Included Accessories | Embedded stylus |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | WCDMA, HSUPA, HSPA+ |
| 4G Networks | TD-LTE, LTE Cat 4 |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Wi-Fi security modes | IEEE8021X, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, FTP, GAVDP, GOEP, HOGP, HFP, HSP, HDP, HID, MAP, OBEX, OPP, PAN, PBAP, SPP |
| A2DP | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Talk Time | 1500minutes |
| Battery type | Removable Li-Ion-Ion |
| Battery Power | 3000mAh |
| mAh per ounce | 588 mAh/oz |
| mAh per display square in. | 216mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 500min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | AAC, AAC+, FLAC, M4A, MP3, MP4, OGG, WAV, WMA |
| General Specs | |
| Sequel to | LG Stylo |
| Other features | |
| Security features | Anti-virus, Anti-theft |
| Video Formats | 3GP, AVI, MP4 |
| Included software |
|
| Location services | GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
Description:
A follow-up to the 2015 G Stylo, the Stylo 2 brings back the 5.7-inch HD-720p interface and embedded stylus, but this time offers a 16GB memory and a 13-megapixel FHD-video rear camera. Also part of its specs list are a 3000mAh battery scoring up to 25 hours of talk time, a 5-megapixel selfie cam, and a 1.2GHz quad-core MSM8916 engine accompanied by 2GB of RAM. It offers 4G LTE connectivity and runs Android 6.0 Marshmallow out of the box.
Also called LG Stylo II, LG 2 Stylo.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- New LG Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu