| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Aug 03, 2012 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED Flash |
| Camera Options |
|
| Video Call | ![]() |
| Max Video Resolution | 854 x 480 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | VGA |
| Display | |
| Display size | 3.7 inches |
| Display dots per inch | 264.4 DPI |
| Display Type | TFD, TFT |
| Color Mode | 16000000 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 854 px |
| Display's superficy | 5.85 square inches |
| Display's superficy (metric) | 148.59 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Android 2.3 |
| Operating System | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Processor | ? |
| Processor Speed | 1000Mhz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight | 4.06 ounces |
| Weight (grams) | 130g |
| Dimensions | 4.53 x 2.30 x 0.47 |
| Dimensions mm | 115 x 58.5 x 11.95 |
| Headset Jack | 3.5 mm |
| Rugged | IP67 |
| Available colors | Brown/Black |
| Included Accessories | Data Cable |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| Wireless DATA (3G / 4G) |
|
| Maximum data rate | (unspecified max. speed) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Head SAR value (radiation) | 1.48 w/Kg |
| Body SAR | 1.45 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 3.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRC, HFP, HSP, OPP, PBA |
| DLNA | DLNA |
| Mobile hotspot | ![]() |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 1000MB |
| Included Memory Card | 2GB MicroSD |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32 GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 300hours |
| Talk Time | 330minutes |
| Battery type | Li-Ion |
| Battery Power | 1650mAh |
| mAh per ounce | 406 mAh/oz |
| mAh per gram | 13 mAh/g |
| mAh per display square in. | 282mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 200min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Stereo | ![]() |
| Messaging | |
| Email Formats | IMAP, MMS, SMS |
| General Specs | |
| File formats | H.263, H.264, MP3, MPEG4 |
| Special features | WiFi Direct |
| Other features | |
| Predictive text input | Swype |
| TDD enabled | ![]() |
| Hearing Aid Rating | M4, T3 |
| wap | WAP |
| Games | Downloadable |
| Location services | A-GPS |
| Voice Dialing | ![]() |
Description:
This Android smartphone is not delicate when it comes to dust and water, which makes it suitable for outdoorsy users. Its other notable features include a scratch-resistant 3.7-inch Gorilla glass display, 5-megapixel main and VGA front-facing cameras, and a 1000Mhz processor.
Also known as Motorola XT556, US Cellular Defy XT.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu