
| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Nov 30, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Features |
|
| Image Formats | JPG, BMP |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 16-megapixel |
| Selfie Options | Gesture shooting, Bokeh effect |
| Selfie Features | Beautify 4.0 |
| Screen | |
| Display size | 5.2 inches |
| Display dots per inch | 76.92 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 320 x 240 px |
| Display's superficy | 12.98 square inches |
| Display's superficy (metric) | 329.69 square mm |
| Display total pixels | 76800 |
| Processing Power | |
| Operating System | ColorOS 3.0 (based on Android 6.0 Marshmallow) |
| Processor | Qualcomm MSM8940 |
| CPU Cores | 8 |
| Processor Speed | 1.4GHz |
| RAM | 3GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 505 |
| Physical Features | |
| Weight | 3.5 ounces |
| Weight (grams) | 147g |
| Thickness | 0.8 inch(es) |
| Width | 1.9 inch(es) |
| Height | 3.9 inch(es) |
| Thickness (metric) | 7.65 mm |
| Width (metric) | 72.9 mm |
| Height (metric) | 149.1 mm |
| Ounces per cubic inch | 0.59 oz/cu in |
| Grams per cubic cm | 0.18 g/cu cm |
| Flashlight | ![]() |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors | Gold |
| Included Accessories | Dock |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | CDMA2000 (BC0), TD-SCDMA (1900/2000MHz), UMTS/WCDMA (B1/2/5/8) |
| 4G Networks | TD-LTE (B38/39/40/41), FDD-LTE (B1/3/5/8) |
| SIM card type | Nano SIM (Dual Standby) |
| Wi-Fi | WLAN 2.4G |
| Head SAR value (radiation) | 0.74 w/Kg |
| Body SAR | 0.87 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| USB class | Micro USB |
| Connectors | MicroUSB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 32GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 256GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 200hours |
| Talk Time | 1380minutes |
| Usage time | 810min. (for varied use) |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery Power | 2900mAh |
| mAh per ounce | 829 mAh/oz |
| mAh per gram | 20 mAh/g |
| mAh per mm thick | 379 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 223mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 476min./Ah |
| Video Playback Time | 660minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, AMR, MIDI |
| Speakers | 1 (polyphonic) |
| Messaging | |
| SMS | (up to 100) |
| Other features | |
| Video Formats | 3GP, MP4 |
| Link to user manual | Click here |
| Special keys | SOS emergency button |
| Included software | MP3 Player |
| Location services | A-GPS |
| FCC ID | 2AAWJSC330 |
| Fingerprint detector | ![]() |
| Finish | Matte |
Description:
Also called Jethrophones SC330.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu