| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | May 31, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Optics | 5P lens |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.0 |
| Image Formats | JPEG, PNG, GIF, BMP |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 8-megapixel |
| Selfie Features | F/2.2 aperture, 1.4-micron pixel size, Beauty 4.0 |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267 DPI |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Display brightness | 450 nits |
| Display contrast | 1000:1 nits |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop with ColorOS 3.0 |
| Processor | MediaTek MT6750 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU architecture | 64-bit |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| RAM | 3GB |
| Graphic Processor (GPU) | Mali-T860 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 160g |
| Thickness (metric) | 7.38 mm |
| Width (metric) | 76 mm |
| Height (metric) | 154.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.18 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | CDMA2000, WCDMA, TD-SCDMA |
| 4G Networks | FDD-LTE, TDD-LTE, LTE Cat 4 |
| Wi-Fi | 2.4GHz/5GHz |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| Miracast | ![]() |
| Connectors | Micro USB with OTG support, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 32GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 3075mAh |
| mAh per gram | 19 mAh/g |
| mAh per mm thick | 417 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 238mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, APE, AMR, WAV, MID, OGG, FLAC, WMA |
| General Specs | |
| Special features | VoLTE |
| Manufacture product ID | A59m/A59t |
| Other features | |
| Video Formats | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| Location services | A-GPS |
| Fingerprint detector | (zirconium gemstome button inlay, 0.22s flash unlock) |
| Finish | Zirconium metal back cover |
Description:
The 2016 Oppo A59, despite sporting a middling 5.5-inch HD display, features several high-end specs, such as a fingerprint sensor embedded into its zirconium-gem home button as well as a 1.5GHz eight-core chip aided by 3GB of RAM. It captures Full HD videos using a 13-megapixel PDAF primary camera, while an 8-megapixel selfie cam sits atop its screen. This VoLTE-enabled model also offers a 32GB expandable (128GB maximum) memory and a 3075mAh battery capacity.
Also known as Oppo A-59.
You Should Also Be Interested In These:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu