| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Apr 30, 2017 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options | Expert Mode |
| Camera Features | Anti-shake 2.0 |
| Camera Aperture | F/2.2 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 16-megapixel |
| Selfie Options | Palm Shutter |
| Selfie Features | Beautify 4.0 with Bokeh Effect, 1/3-inch sensor |
| Aperture | F/2.0 |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 400.84 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Display Resolution | 1920 x 1080 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 2073600 |
| Display features | 2mm-slim bezel |
| Processing Power | |
| Operating System | ColorOS 3.0 based on Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | MediaTek MT6750T |
| CPU Cores | 8 |
| CPU architecture | 64-bit |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| RAM | 4GB |
| Graphic Processor (GPU) | Mali T86-MP2 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 153g |
| Thickness (metric) | 7.3 mm |
| Width (metric) | 75.2 mm |
| Height (metric) | 153.3 mm |
| Grams per cubic cm | 0.18 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology | GSM (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G Networks | WCDMA (850/900/1900/2100MHz) |
| 4G Networks | LTE (B1/2/3/5/7/8/20/28/38/39/40/41) |
| Maximum data rate | 150Mbps |
| SIM card type | Nano SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz) |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Connectors | Micro USB, USB-OTG |
| Storage Memory | |
| Memory | 64GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Non-removable |
| Battery Power | 3200mAh |
| mAh per gram | 21 mAh/g |
| mAh per mm thick | 438 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 247mAh/sqrin. |
| Other features | |
| Sensors | Distance, Light, G-sensor, E-compass |
| Location services | AGPS |
| Fingerprint detector | (solid-state) |
| Finish | Metal unibody |
Description:
You Should Also Be Interested In These:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu