| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | May 31, 2017 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 20-megapixel + 16-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options | Professional Portrait Mode |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.6 (f/1.7 for 16MP sensor) |
| Digital Zoom | 10x |
| Optical Zoom | 2x (dual-camera zooming) |
| Max Video Resolution | 3840 x 2160 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 20-megapixel |
| Aperture | F/2.0 |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 400.84 DPI |
| Display Type | AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1920 x 1080 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display finish | Gorilla Glass 5 |
| Display total pixels | 2073600 |
| Display brightness | 430 nits |
| Performance | |
| Operating System | ColorOS 3.1 based on Android 7.1 Nougat |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 660 (14nm) |
| CPU Cores | 8 |
| CPU architecture | 64-bit |
| Processor Speed | Quad 2.2GHz + Quad 1.8GHz |
| RAM | 4GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 512 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 150g |
| Thickness (metric) | 6.8 mm |
| Width (metric) | 74.8 mm |
| Height (metric) | 154.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.19 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology | GSM (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G Networks | WCDMA (850/900/1700/1900/2100MHz) |
| 4G Networks | FDD-LTE (B38/39/40/41), TDD-LTE (B38/39/40/41) |
| SIM card type | Nano SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz) |
| Bluetooth Technology | 4.2 |
| Storage Memory | |
| Memory | 64GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 256GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 3000mAh |
| mAh per gram | 20 mAh/g |
| mAh per mm thick | 441 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 232mAh/sqrin. |
| Battery charging time | 5 hours (for 2 hours of talk time) |
| Charging system | VOOC Flash Charge |
| General Specs | |
| Special features | Built-in Wi-Fi amplifier |
| Other features | |
| Sensors | Light, Proximity, G-sensor, E-compass, Gyro |
| UPC code | 6944284619784 |
| Fingerprint detector | ![]() |
| Finish | Micro-arc surface design |
Description:
Also known as: Oppo R-11.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- New Oppo Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu