
| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Sep 30, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 16-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/1.7 |
| Max Video Resolution | 3840 x 2160 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 16-megapixel |
| Selfie Features | Beautify 4.0, 1/3-inch sensor size, HDR |
| Aperture | F/2.0 |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 400.84 DPI |
| Display Type | AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1920 x 1080 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display finish | Corning Gorilla Glass 5 |
| Display total pixels | 2073600 |
| Display features | Gloved and wet touch input support |
| Processing Power | |
| Operating System | ColorOS 3.0 based on Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 625 (MSM8953) |
| CPU Cores | 8 |
| CPU architecture | 64-bit |
| Processor Speed | 2GHz |
| RAM | 4GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 506 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 147g |
| Thickness (metric) | 6.58 mm |
| Width (metric) | 74.3 mm |
| Height (metric) | 153 mm |
| Grams per cubic cm | 0.2 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories |
|
| Connectivity | |
| Base technology | GSM (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G Networks | WCDMA (850/900/1900/2100MHz) |
| 4G Networks | FDD-LTE (Band 1/3/5/7/8/20/28), TDD-LTE (Band 38/39/40/41) |
| SIM card type | Nano SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz/5GHz) |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| Storage Memory | |
| Memory | 64GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 256GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Non-removable |
| Battery Power | 3010mAh |
| mAh per gram | 20 mAh/g |
| mAh per mm thick | 457 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 233mAh/sqrin. |
| Charging system | VOOC Flash Charge |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Other features | |
| Sensors | Gyro, Distance, Light, G-sensor, E-compass |
| Location services | AGPS |
| Fingerprint detector | (hydrophobic membrane) |
| Finish | Metal housing |
Description:
Taking after the original R9's high-end profile, the Oppo R9s touts back-to-back 16-megapixel cameras -- the rear one equipped with dual phase-detection autofocus -- and a 5.5-inch FHD-1080p AMOLED display furbished with Corning's Gorilla Glass 5 technology.
Supporting the aforementioned specs are an octa-core 64-bit Snapdragon 625 2GHz CPU, a 4GB RAM, and a 3010mAh battery pack with VOOC Flash Charge. As for storage, its 64GB internal memory can be expanded by up to 256GB. The R9s also features a relatively fresh six-string antenna design claiming stronger overall performance over the typical (as of its release) white-band design. Also on board is a fingerprint sensor crafted with a hydrophobic membrane and Oppo's ColorOS 3.0, which is largely based on Android 6.0 Marshmallow.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- New Oppo Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu