| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jul 31, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Face/Smile detection |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 1.3-megapixel |
| Display | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 244.7 DPI |
| Display Resolution | 854 x 480 px |
| Display's superficy | 6.84 square inches |
| Display's superficy (metric) | 173.74 square mm |
| Display total pixels | 409920 |
| Performance | |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 256MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 97g |
| Thickness (metric) | 9.8 mm |
| Width (metric) | 63.6 mm |
| Height (metric) | 120.4 mm |
| Grams per cubic cm | 0.13 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology | GSM/EDGE (850/900/1800/1900MHz) |
| SIM card type | Dual |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| FM Transmitter | ![]() |
| Connectors | Micro USB |
| Storage Memory | |
| Memory | 512MB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Music / Multimedia | |
| Media Player | MP3/MP4 player |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | X400 |
Description:
Unlocked phones usually come cheap, but we did not expect the KitKat-run Plum Sync 4.0, with its 4-inch screen, 1.3GHz dual-core CPU, and 512MB/256MB memory/RAM to be this low-end. Also within its entry-level spec sheet is a 5-megapixel main camera and a 1.3-megapixel selfie cam. It comes with a 32GB microSD card slot and GPS navigation, too.
Also called Plum X400.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu