
| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Oct 31, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 16-megapixel (CMOS) |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Autofocus |
| Camera Aperture | F/1.9 |
| Camcorder | 3840 x 2160 maximum playing resolution at 30fps |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 16-megapixel (CMOS) |
| Selfie Options | Beauty Face |
| Selfie flash | Auto-flash |
| Aperture | F/1.9 |
| Screen | |
| Display size | 6.0 inches |
| Display dots per inch | 367.11 DPI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1920 x 1080 px |
| Display's superficy | 15.38 square inches |
| Display's superficy (metric) | 390.65 square mm |
| Display finish | 2.5D Gorilla Glass |
| Display total pixels | 2073600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 653 MSM8976 |
| CPU Cores | 8 |
| CPU architecture | 64-bit |
| Processor Speed | 1.95GHz (quad 1.95GHz + quad 1.4GHz) |
| RAM | 6GB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 188g |
| Thickness (metric) | 6.9 mm |
| Width (metric) | 80.7 mm |
| Height (metric) | 162.9 mm |
| Grams per cubic cm | 0.21 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | CDMA BC0 (800MHz), TD-SCDMA B34 (2010MHz)/B39 (1880MHz), WCDMA B1 (2100MHz)/B2 (1900MHz)/B5 (850MHz)/B8 (900MHz) |
| 4G Networks | FDD-LTE B1 (2100MHz)/B3 (1800MHz)/B5 (850MHz)/B7 (2600MHz)/B8 (900MHz), TDD-LTE B38 (2600MHz)/B39 (1900MHz)/B40 (2300MHz)/B41 (2500MHz) |
| SIM card type | Nano-SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 + 5GHz) |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.449 w/Kg |
| Body SAR | 0.489 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.2 |
| Bluetooth Profiles Supported | AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| NFC | ![]() |
| USB class | 2.0 |
| A2DP | ![]() |
| Connectors | USB Type-C |
| Storage Memory | |
| Memory | 64GB (52.0GB available) |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 256GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 4000mAh |
| mAh per gram | 21 mAh/g |
| mAh per mm thick | 580 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 260mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Music features | Ultra High Quality Audio (UHQA) feature |
| Speakers | 2 |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Model variants | SM-C9000EDATGY, SM-C900FZKDXME, SM-C900FZKD |
| Other features | |
| Sensors | ANT+, Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Proximity Sensor, RGB Light Sensor |
| PC data synchronization | Smart Switch (PC version) |
| Video Formats | 3G2, 3GP, ASF, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM, WMV |
| Link to user manual | Click here |
| Included software | Game launcher |
| UPC code | 6922309823590 |
| Location services | Beidou, GLONASS, GPS |
| FCC ID | A3LSMC900F |
| Finish | Aviation Aluminum alloy |
Description:
Also known as Samsung Galaxy C9 Pro, Samsung Galaxy Pro C9, SM-C9000.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu