| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Oct 31, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features |
|
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Display | |
| Display size | 4.5 inches |
| Display dots per inch | 244.9 DPI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 960 x 540 px |
| Display's superficy | 8.66 square inches |
| Display's superficy (metric) | 219.96 square mm |
| Display total pixels | 518400 |
| Display features | Changeable Themes |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 1GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 306 |
| Android CPU Mark | 11,460 |
| Android 3D Mark | 702 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 110.3g |
| Thickness (metric) | 6.9 mm |
| Width (metric) | 65.5 mm |
| Height (metric) | 130.1 mm |
| Grams per cubic cm | 0.19 g/cu cm |
| Headset Jack | ![]() |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA+ |
| 4G Networks | LTE Cat 4 |
| Maximum data rate | 150 |
| Maximum uplink data rate | 50 |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.989 w/Kg |
| Body SAR | 1.09 w/Kg |
| European SAR rating | 0.24 |
| European Body SAR rating | 0.30 |
| Bluetooth Technology | 4.0 BLE with ANT+ |
| NFC | ![]() |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | Bluetooth v4.0, Wi-Fi, USB 2.0, NFC, ANT+ |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion (non-removable) |
| Battery Power | 1900mAh |
| mAh per gram | 17 mAh/g |
| mAh per mm thick | 275 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 219mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, AAC / AAC+ / eAAC+, AMR-NB / WB, FLAC, Vorbis (OGG), WAV |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| Email Formats | POP3, IMAP, Push |
| General Specs | |
| Special features | Ultra Power Saving Mode |
| Manufacture product ID | SM-A300F |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Geo-magnetic, RGB ambient light, Hall |
| Video Formats | H.263, H.264 (AVC), MPEG4, VP8, VC-1, Sorenson Spark, MP43, WMV7, WMV8 |
| FOTA Capable | ![]() |
| Included software |
|
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| Android PassMark | 2,635* Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
Description:
Along with the Galaxy A5, this 4.5-inch Android is a mid-range alternative to the premium-end Galaxy Alpha, mimicking its unibody design and metal framing. It sports an 8-megapixel camera at the back, and captures selfies with a 5-megapixel on up front -- a front-facing camera resolution that we have seen on several other 2014 Androids. It runs on a 1.2GHz quad-core processor and powers up from a 1900mAh battery equipped with the Ultra Power Saving Mode. The LTE-ready Samsung Galaxy A3 starts you off at 16GB of memory and supports up to 64GB of top-up storage.
Also called Samsung A3, Samsung Galaxy A-3, Samsung SM-A300F, Samsung SM-A300H.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu