| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Nov 30, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Aperture | F/1.9 |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | F/1.9 aperture |
| Screen | |
| Display size | 4.7 inches |
| Display dots per inch | 312.2 DPI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 9.43 square inches |
| Display's superficy (metric) | 239.52 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| RAM | 1.5GB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 132g |
| Thickness (metric) | 7.3 mm |
| Width (metric) | 65.2 mm |
| Height (metric) | 134.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.21 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| 4G Networks | LTE Cat 4 |
| SIM card type | Dual |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth Technology | 4.1 with ANT+ |
| NFC | (UICC) |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to128GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 2300mAh |
| mAh per gram | 17 mAh/g |
| mAh per mm thick | 315 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 244mAh/sqrin. |
| General Specs | |
| Manufacture product ID | SM-A310F |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, RGB light, Geo-magnetic, Hall |
| Included software |
|
| Location services | A-GPS |
Description:
Out of Samsung's three-pronged Galaxy A (2016) series, the 4.7-inch Super AMOLED HD A3 is the most basic, though it still packs a mid-range punch via a quad-core 1.5GHz processor (1.5GB RAM), a 13-megapixel camera, and a 16GB memory expandable by up to 128GB. Also on board are specs like 4G LTE (Cat 4) connectivity, NFC (Near Field Communication), as well as Samsung's S-Voice and KNOX applications. The A3 sports a 5-megapixel camera for selfies and runs Android 5.1 Lollipop outright.
Also known as Samsung 2016 Galaxy A3, Samsung A3 2016 Galaxy, Samsung SM-A310F.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu