| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Sep 30, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 3-megapixel (CMOS) |
| Camera flash | ![]() |
| Screen | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | TFT |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 800 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Performance | |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| CPU Cores | 1 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 123g |
| Thickness (metric) | 10.7 mm |
| Width (metric) | 62.9 mm |
| Height (metric) | 121.4 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm (stereo) |
| Available colors | Black |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, WCDMA |
| SIM card type | Micro-SIM (3FF) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | USB 2.0 |
| A2DP | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 480minutes |
| Battery Power | 1500mAh |
| mAh per gram | 12 mAh/g |
| mAh per mm thick | 140 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 212mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 1740minutes |
| Browsing Time | 420minutes |
| Wi-Fi browsing time | 600minutes |
| Video Playback Time | 360minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| General Specs | |
| Model variants | SM-G313ML/DS, SM-G313U |
| Manufacture product ID | SM-G313ML/SM-G313U |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer |
| PC data synchronization | Samsung KIES |
| Video Formats | 3G2, 3GP, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Location services | GLONASS, GPS |
Description:
Samsung's Galaxy Ace 4 Lite is one of the most-basic 2015 Androids out there, with nothing but a 4-inch 480p screen, a 3-megapixel fixed-focus camera (no frontal sub-cam), and a single-core 1.2GHz CPU with 512MB of RAM on board. Its specs are powered by a prehistoric 1500mAh battery, while its 3G-only network adapter fails to impress us on the connectivity front. It comes with only 4GB of memory that can be expanded by up to 32GB.
Also called Samsung Ace 4 Lite, Samsung Galaxy Ace IV Lite, Samsung Ace Lite 4, Samsung SM-G313ML.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- See New Samsung Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu