| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | First quarter 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel (CMOS) |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Autofocus |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel (CMOS) |
| Display | |
| Display size | 4.3 inches |
| Display dots per inch | 216.8 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 800 x 480 px |
| Display's superficy | 8.15 square inches |
| Display's superficy (metric) | 207.01 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | Marcell PXA1908 (64-bit) |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 0.5GB |
| Graphic Processor (GPU) | ARM Mali-400 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 122g |
| Thickness (metric) | 8.9 mm |
| Width (metric) | 68.2 mm |
| Height (metric) | 129.0 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, WCDMA |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.582 w/Kg |
| Body SAR | 0.496 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Connectors | USB 2.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to128GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 600minutes |
| Battery Power | 1850mAh |
| mAh per gram | 15 mAh/g |
| mAh per mm thick | 208 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 227mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 2400minutes |
| Browsing Time | 540minutes |
| Wi-Fi browsing time | 720minutes |
| Video Playback Time | 540minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Special features | Ultra Power Saving Mode |
| Manufacture product ID | SM-J100, SM-J100H/DS, SM-J100H/DD, SM-J100H, SM-J100FN, SM-J100G, SM-J100F |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| PC data synchronization | KIES |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, MKV, WEBM |
| Location services | GPS, GLONASS |
Description:
This 4.3-inch model kicks off Samsung's Galaxy J series, which will likely turn out to be a budget Android family member, judging by the J1's 1.2GHz dual-core processor, 1850mAh battery, and 0.5GB RAM. Its front-line specs include an up-to-128GB external memory support, gesture-initiated camera options, and the Ultra Power Saving Mode. The J1's rear camera also records HD 720p videos at 30fps, while its frontal sidekick stands at 2 megapixels. It is available in Black, White, and Blue, which are classic color alternatives from Samsung.
Also called Samsung J1 Galaxy, Samsung Galaxy J-1, Samsung SM-J100, Samsung SM-J100F, Samsung SM-J100G, Samsung SM-J100H/DD, Samsung J100FN, Samsung J100H, Samsung J100H/DS.
You Should Also Be Interested In These:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu