| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Sep 30, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Autofocus |
| Digital Zoom | 2x |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel |
| Selfie Features | Beauty Face, Palm Selfie |
| Display | |
| Display size | 4.3 inches |
| Display dots per inch | 216.8 DPI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 800 px |
| Display's superficy | 8.15 square inches |
| Display's superficy (metric) | 207.01 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4.4 KitKat |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 768MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 131g |
| Thickness (metric) | 9.5 mm |
| Width (metric) | 67.6 mm |
| Height (metric) | 130.1 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | WCDMA, UMTS |
| 4G Networks | LTE Cat 4 |
| Maximum data rate | 150Mbps |
| Maximum uplink data rate | 50Mbps |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.57 w/Kg |
| Body SAR | 1.22 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| FM Transmitter | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to128GB |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion (removable) |
| Battery Power | 1900mAh (with Ultra Power Saving Mode) |
| mAh per gram | 15 mAh/g |
| mAh per mm thick | 200 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 233mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| General Specs | |
| Model variants | SM-J110M, SM-J110G, SM-J110F, SM-J110H |
| Manufacture product ID | SM-J110 |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| PC data synchronization | Smart Swtich |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, MKV, WEBM |
| Included software |
|
| Location services | GPS, GLONASS |
Description:
Essentially the Galaxy J1 with transparent and glass-like edges, the J1 Ace retains its brother's 4.3-inch WVGA facade, 768MB RAM, and 4GB internal memory, which can be expanded by up to 128GB. It also sports similar 5- and 2-megapixel cameras, but sadly drops to a dual-core 1.3GHz processor (the J1 uses a quad-core CPU). The Ace comes with 1900mAh of power and Samsung's Ultra Power Saving Mode.
Also called Samsung J1 Ace, Samsung Ace J1, Samsung SM-J110.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu