| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Nov 30, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel (CMOS) |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Options | Tap to Take Pics |
| Camera Features | Auto-focus |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 2-megapixel (CMOS) |
| Selfie Features | Palm Selfie |
| Display | |
| Display size | 4.3 inches |
| Display dots per inch | 216.8 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 480 x 800 px |
| Display's superficy | 8.15 square inches |
| Display's superficy (metric) | 207.01 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Performance | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4.4 KitKat |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 122g |
| Thickness (metric) | 8.9 mm |
| Width (metric) | 68.2 mm |
| Height (metric) | 129 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, WCDMA, HSPA+ |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.539 w/Kg |
| Body SAR | 0.334 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | USB 2.0 |
| A2DP | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 600minutes |
| Battery Power | 1850 |
| mAh per gram | 15 mAh/g |
| mAh per mm thick | 208 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 227mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 3600minutes |
| Browsing Time | 540minutes |
| Wi-Fi browsing time | 720minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Stereo | ![]() |
| General Specs | |
| Model variants | SM-J100F, SM-J100G, SM-J100FN, SM-J100H, SM-J100Y |
| Manufacture product ID | SM-J100M, SM-J100F, SM-J100G, SM-J100H/DD, SM-J100ML/DS, SM-J100FN, SM-J100H, SM-J100Y |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| PC data synchronization | Kies |
| Video Formats | 3G2, 3GP, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Included software | Ultra Power Saving mode |
| Location services | GLONASS, GPS |
Description:
A dual-SIM addition to Samsung's entry-level Galaxy J family, the Galaxy J1 Duos comes with a 4GB memory expandable by up to 128GB as well as 5- and 2-megapixel cameras, the latter equipped with the Palm Selfie function. Also part of this 3G-only model's specs are a 1.2GHz dual-core CPU (512MB RAM) and a 1850mAh battery, while its 4.3-inch WVGA (800 x 480) TFT screen ties it all together. The J1 Duos is available in Black, White, and Blue.
Also called Samsung Duos Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 Dual SIM, Samsung SM-J100M.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- New Samsung Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spot an inaccuracy in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu