
| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Nov 30, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Aperture | F/2.2 |
| Camcorder | 1920 x 1080 playing resolution |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Aperture | F/2.4 |
| Display | |
| Display size | 4.0 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 262144 colors |
| Display Resolution | 480 x 800 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Performance | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | Spreadtrum SC9830 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| RAM | 1GB |
| Graphic Processor (GPU) | Mali-400MP2 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 126g |
| Thickness (metric) | 10.8 mm |
| Width (metric) | 63.1 mm |
| Height (metric) | 121.6 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS (Bands 1/5/8, 2100/850/900MHz) |
| 4G Networks | FDD LTE (Bands 1/3/5/7/8/20, 800/1800/850/2600/900/2100MHz), TDD LTE (Band 40, 2300MHz) |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n (2.4GHz) |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.58 w/Kg |
| Body SAR | 1.26 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | 2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | Micro USB |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB (3.9GB available to user) |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 480minutes |
| Battery Power | 1500mAh (with Ultra Power Saving) |
| mAh per gram | 12 mAh/g |
| mAh per mm thick | 139 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 212mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 1740minutes |
| Browsing Time | 360minutes (for 3G browsing, 480 for LTE) |
| Wi-Fi browsing time | 480minutes |
| Video Playback Time | 360minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| General Specs | |
| Model variants | SM-J106B, SM-J106F, SM-J106H/DS, SM-J106B/DS, SM-J106F/DS |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer |
| PC data synchronization | Smart Switch (PC version) |
| Video Formats | 3G2, 3GP, ASF, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM, WMV |
| Link to user manual | Click here |
| UPC code | 8806088578590 |
| Warranty | 1 |
| Location services | GPS, Glonass |
| Finish | Textured |
Description:
Also known as: Samsung J1 Mini Prime 2016.
You Should Also Be Interested In These:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone makers do not always detail all their phone's functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you spotted an inaccuracy in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu