
| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jun 30, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | Palm Gesture Selfie Mode, 120-degree Selfie Mode |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267.22 DPI |
| Display Type | TFT |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 410 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 2GB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 170g |
| Thickness (metric) | 8 mm |
| Width (metric) | 78 mm |
| Height (metric) | 152 mm |
| Grams per cubic cm | 0.18 g/cu cm |
| Available colors |
|
| Included Accessories | Earphones |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 4G Networks | LTE |
| SIM card type | Micro SIM (Dual Standby) |
| Mobile hotspot | ![]() |
| FM Transmitter | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 3000mAh |
| mAh per gram | 18 mAh/g |
| mAh per mm thick | 375 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 232mAh/sqrin. |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Included software |
|
| Warranty | 1 (6 months for in-box accessories) |
| Finish | Faux Leather backing |
Description:
The Galaxy On7 Pro is a middle-tier Android phone whose specs are trapped behind a basic 5.5-inch HD (1280 x 720) TFT screen. It features the Samsung S bike mode, which informs incoming callers that you are currently riding a bike, as a method of avoiding accidents. At the back, it dons a Faux Leather inlay and a 13-megapixel main camera that captures Full HD videos. In charge of storage is a 16GB memory expandable by up to 128GB RAM, while a 3000mAh battery is on power duties. It operates on a 1.2GHz quad-core CPU with 2GB of RAM and captures selfies through a 5-megapixel frontal sub-camera.
Also called Samsung On7 Pro.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu