| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Apr 10, 2015 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 16-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/1.9 |
| Max Video Resolution | 3840 x 2160 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Display | |
| Display size | 5.1 inches |
| Display dots per inch | 577 DPI |
| Display Type | Super AMOLED, Dual edge |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 2560 x 1440 px |
| Display's superficy | 11.13 square inches |
| Display's superficy (metric) | 282.7 square mm |
| Display finish | Corning Gorilla Glass 4 |
| Display total pixels | 3686400 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| Processor | Exynos 7420 Cortex-A57 |
| CPU Cores | 8 |
| Processor Speed | 2.1GHz + 1.5GHz |
| RAM | 3GB (LPDDR4) |
| Graphic Processor (GPU) | ARM Mali-T760 |
| Android CPU Mark | 156757 |
| Android 3D Mark | 2345 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 132g |
| Thickness (metric) | 7.0 mm |
| Width (metric) | 70.1 mm |
| Height (metric) | 142.1 mm |
| Grams per cubic cm | 0.19 g/cu cm |
| Headset Jack | ![]() |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| 3G Networks | HSPA+ |
| 4G Networks | LTE Cat.6 |
| Maximum data rate | 620 |
| SIM card type | Nano SIM |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), HT80 MIMO (2x2), Dual-band |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.58 w/Kg |
| Body SAR | 1.34 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.1 LE with apt-X and ANT+ |
| NFC | ![]() |
| MHL | (v3.0) |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Infrared communication | IR remote |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Connectors | USB 2.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 16/32/64/128GB (Universal Flash Storage 2.0) |
| Battery Life | |
| Battery type | Lithium-Ion (non-removable) |
| Battery Power | 2600mAh |
| mAh per gram | 20 mAh/g |
| mAh per mm thick | 371 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 234mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Sequel to | Samsung Galaxy S5 |
| Manufacture product ID | SM-G925 |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Light, Gyroscope, Compass, Barometer, Fingerprint, Hall, HRM |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM, VP9 |
| Included software |
|
| Android PassMark | 7910 * Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS, BeiDuo |
Description:
Its 5.1-inch dual-curved Gorilla Glass 4 display might be the Edge's only edge over the Galaxy S6, which is similarly powered by a 14nm 64-bit octa-core processor (2.1GHz + 1.5GHz) and a 3GB LPDDR4 RAM. Just like the S6, the Edge also mixes the eMMC and SSD memory types for its Universal Flash Storage 2.0 available in 32/64/128GB.
Its similarities with the S6 also include the Samsung Pay mobile payment app, a built-in wireless charging mechanism, and the enterprise solution for business usability. The S6 Edge records 4K videos with its 16-megapixel rear camera, and snaps selfies with the 5-megapixel frontal sub-cam.
Also known as Samsung S6 Edge, Samsung GS6 Edge, Samsung Edge S6, Samsung Galaxy Edge S6, Samsung SM-G925.
You Should Also Be Interested In These:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu