| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jul 31, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Features | Autofocus |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel |
| Display | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 800 x 480 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4.2 KitKat |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 124g |
| Thickness (metric) | 10.8 mm |
| Width (metric) | 62.9 mm |
| Height (metric) | 121.4 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, WCDMA |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 1.068 w/Kg |
| Body SAR | 1.072 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| Connectors | Micro USB, Headset jack |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 420minutes |
| Battery Power | 1500mAh |
| mAh per gram | 12 mAh/g |
| mAh per mm thick | 139 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 212mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 1980minutes |
| Browsing Time | 420minutes |
| Wi-Fi browsing time | 600minutes |
| Video Playback Time | 420minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| General Specs | |
| Model variants | SM-G313HU/DS, SM-G313HU/DD |
| Sequel to | Samsung Galaxy S Duos 2 |
| Manufacture product ID | SM-G313HU |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer |
| PC data synchronization | CHOOSE |
| Video Formats | A2DP, AVRCP, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| Location services | GPS, GLONASS |
Description:
This 4-inch dual-core (1GHz) KitKat-operated Android is the third Galaxy S Duos model from Samsung, bringing back its predecessor's 5-megapixel HD-video camera and ancient VGA (0.3-megapixel) front-facing sub-cam. It also has a similar 1500mAh battery and 4GB internal memory, but scores a lower RAM capacity at only 512MB (768MB for the Duos 2). Bluetooth v4.0, an FM radio, and two micro SIM card slots finish up this unremarkable pitch from Samsung.
Also known as: Samsung S Duos 3, Samsung SM-G313HU.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu