| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jul 31, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 5-megapixel (CMOS) |
| Camera flash | LED |
| Camera Features | Autofocus |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 0.3-megapixel (CMOS) |
| Display | |
| Display size | 4 inches |
| Display dots per inch | 233.24 DPI |
| Display Type | TFT |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Display Resolution | 800 x 480 px |
| Display's superficy | 7.07 square inches |
| Display's superficy (metric) | 179.58 square mm |
| Display total pixels | 384000 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat with TouchWiz Essence UX |
| CPU Cores | 2 |
| Processor Speed | 1GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 124g |
| Thickness (metric) | 10.8 mm |
| Width (metric) | 62.9 mm |
| Height (metric) | 121.4 mm |
| Grams per cubic cm | 0.15 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | WCDMA, HSPA+ |
| SIM card type | Micro SIM |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n 2.4GHz |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Head SAR value (radiation) | 0.528 w/Kg |
| Body SAR | 0.550 w/Kg |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Bluetooth Profiles Supported | A2DP, AVRCP, OF, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP, SAP |
| NFC | ![]() |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| FM Transmitter | ![]() |
| Connectors | Micro USB |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 64GB |
| Battery Life | |
| 3G Talk Time | 420minutes |
| Battery Power | 1500mAh |
| mAh per gram | 12 mAh/g |
| mAh per mm thick | 139 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 212mAh/sqrin. |
| Music Playback Time | 1980minutes |
| Browsing Time | 420minutes |
| Wi-Fi browsing time | 600minutes |
| Video Playback Time | 420minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| General Specs | |
| Sequel to | Samsung Galaxy Trend |
| Manufacture product ID | SM-G313HN |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer |
| PC data synchronization | KIES |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Included software |
|
| Location services | GPS, GLONASS |
Description:
Following Samsung's initial Galaxy Trend model, the 4-inch WVGA Trend 2 presents an entry-level specs list, with the brand's TouchWiz Essence UX interface, KIES PC sync software, and NFC adding a bit of style.
That said, its hardware bucks Samsung's trend of moving forward, consisting of only a dual-core processor clocked at 1GHZ, a 512MB RAM (roughly half the usual capacity for budget Androids), and a 4GB memory that at least comes with 64GB of microSD support. It also sports a 5-megapixel camera at the back and a VGA sensor up front -- also an old-fashioned combination.
Also known as: Samsung Trend 2, Samsung Galaxy Trend II, Samsung SM-G313HN.
You Should Also Check These Out:
* We cannot guarantee that these specs are accurate. We urge you to do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this list of features, please let us know as soon as possible.
Full Menu