
| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 16-megapixel |
| Camera flash | ![]() |
| Camera Optics | Blue glass filter |
| Camera Options |
|
| Camera Features | Autofocus |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 13-megapixel |
| Selfie Options | Face beauty mode |
| Selfie flash | ![]() |
| Screen | |
| Display size | 5 inches |
| Display dots per inch | 293.58 DPI |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 10.68 square inches |
| Display's superficy (metric) | 271.27 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| Physical Features | |
| Weight | 5.18 ounces |
| Weight (grams) | 147g |
| Thickness (metric) | 8.3 mm |
| Width (metric) | 71 mm |
| Height (metric) | 143.2 mm |
| Grams per cubic cm | 0.17 g/cu cm |
| Available colors | Silver |
| Connectivity | |
| Base technology | 2G (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G Networks | 3G (850/900/1900/2100MHz) |
| 4G Networks | LTE (2/3/4/7/17/20) |
| Maximum data rate | 21Mbps |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| NFC | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | 32GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 2000mAh |
| mAh per ounce | 386 mAh/oz |
| mAh per gram | 14 mAh/g |
| mAh per mm thick | 241 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 187mAh/sqrin. |
| Other features | |
| Link to user manual | Click here |
| Warranty | 2 |
| Finish | CNC aircraft-grade aluminum |
Description:
Also called SKY PhotoPro.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu