| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Third quarter 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | LED |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Display | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267.22 DPI |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | MediaTek MT6580 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 512MB |
| Physical Features | |
| Thickness (metric) | 8.1 mm |
| Width (metric) | 77.5 mm |
| Height (metric) | 155.2 mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | HSPA+ |
| Maximum data rate | 21Mbps |
| SIM card type | Dual |
| Bluetooth Technology | 4.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 4GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Battery Life | |
| Battery Power | 2600mAh |
| mAh per mm thick | 321 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 201mAh/sqrin. |
| Other features | |
| UPC code | 854546006329 |
Description:
A humbly-specked 5.5-inch smartphone, the SKY Platinum 5.5's only selling points are its 2600mAh battery (because lots of comparable devices settle for sub-2000mAh power caps) as well as duo of 8- and 5-megapixel cameras. Its remaining specs, which include a 5.5-inch HD-720p display, a 4GB expandable memory, and a 1.2GHz quad-core processor with only 512MB of RAM, pin it to the lowest Android tier. It also forgoes 4G connectivity, instead delivering an HSPA+ (3.5G) adapter that reels in only up to 21Mbps data rates. This mediocre 5.5-incher is offered in gold, white, and dark grey.
Also known as: SKY Devices Platinum 5.5.
You Should Also Check These Out:
* Specifications cannot be guaranteed accurate. Do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this description, please let us know as soon as possible.
Full Menu