| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Jun 30, 2014 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 8-megapixel |
| Camera flash | Pulsed LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features |
|
| Digital Zoom | 16x |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video frames per second | 30 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 5.5 inches |
| Display dots per inch | 267.22 DPI |
| Display Type | IPS |
| Color Mode | 16777216 colors |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Touch-Screen | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 12.93 square inches |
| Display's superficy (metric) | 328.42 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Downloadable Applications | Via Google Play Store |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| RAM | 1GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 305 |
| Android CPU Mark | 8,869 |
| Android 3D Mark | 754 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 150g |
| Thickness (metric) | 7.6 mm |
| Width (metric) | 78.5 mm |
| Height (metric) | 156 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Faceplates | ![]() |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Ambient light detector | ![]() |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS |
| Maximum data rate | HSDPA 42.2Mbps |
| Maximum uplink data rate | HSUPA 5.76Mbps |
| SIM card type | Micro SIM (Dual) |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Bluetooth Technology | 4.0 with aptX enabled |
| Bluetooth Profiles Supported | AADP, AVCRP, DIP, GAPCS, HFP, HP, HDP, HIDIP, MAP, OPP, PANP, PAP, SPP |
| Bluetooth Pairings | ![]() |
| DLNA | ![]() |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| A2DP | ![]() |
| Audio Video Remote Control (AVRCP) | ![]() |
| FM Transmitter | (with RDS) |
| Connectors | Bluetooth v4.0, Wi-Fi, USB 2.0 |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 1093hours |
| Talk Time | 180minutes |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery Power | 2500mAh |
| mAh per gram | 17 mAh/g |
| mAh per mm thick | 329 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 193mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 72min./Ah |
| Music / Multimedia | |
| Music features | Surround Sound (VPT), ClearAudio+, Clear Bass, Clear Phase, Clear stereo, Dynamic normalizer, SenseMe, TrackID Walkman, xLOUD |
| Messaging | |
| Voice SMS | ![]() |
| Email Formats | POP3, IMAP, Microsoft Exchange, HTML |
| General Specs | |
| Custom Graphics | ![]() |
| SyncML | ![]() |
| Sequel to | Sony Xperia C3 |
| Manufacture product ID | D2502 |
| Other features | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient light, Magnetometer |
| FOTA Capable | ![]() |
| SMS templates | ![]() |
| GPS Navigator | (with A-GPS support) |
| Can Act As USB Mass Storage | ![]() |
| Android PassMark | 2,290* Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
| Noise cancellation system | ![]() |
Description:
The Xperia C3's dual-SIM brother sports a 5-megapixel front-facing camera, whose features include a dedicated LED flash and wide-angle viewing. Its rear camera stands at 8-megapixels. The C3 Dual promises 1093 hours on standby via its 2500mAh battery and STAMINA mode -- quite hefty for a relatively modest Xperia phone. Also under its 5.5-inch HD phablet display is a quad-core processor clocked in at 1.2GHz paired with 2GB of RAM. NFC, DLNA and ClearAudio+ complete the list of its key perks, with an expandable (up to 32GB) 8GB internal memory to boot.
Also called Sony C3 Dual, Sony D2502, Sony Xperia C-3 Dual.
You Should Also Be Interested In These:
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu