| Camera Details | |
|---|---|
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Options |
|
| Camera Features |
|
| Camera Aperture | F/2.0 |
| Digital Zoom | 4x |
| Image Formats | BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| Video formats | 3GPP, MP4 |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Selfie Features | Portrait Retouch, 88-degree field-of-view, 720p video recording |
| Screen | |
| Display size | 5 inches |
| Display dots per inch | 293.58 DPI |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 10.68 square inches |
| Display's superficy (metric) | 271.27 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 615 (64-bit) |
| CPU Cores | 8 |
| Processor Speed | 1.5GHz + 1GHz |
| RAM | 2GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 405 |
| Android CPU Mark | 65,955 |
| Android 3D Mark | 854 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 136g |
| Thickness (metric) | 7.3 mm |
| Width (metric) | 72 mm |
| Height (metric) | 145.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.18 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm (CTIA) |
| Rugged | IP65/68 waterproof and dust-tight |
| Available colors |
|
| Included Accessories | Stereo Bluetooth Headset SBH70 |
| Connectivity | |
| Base technology |
|
| 3G Networks | UMTS, HSPA, HSPA+ |
| 4G Networks | LTE Cat.4 |
| Bluetooth Technology | 4.0 with ANT+ |
| NFC | ![]() |
| Miracast | ![]() |
| DLNA | ![]() |
| USB class | MicroUSB v2.0 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Connectors | USB 2.0 HS, Micro USB |
| Storage Memory | |
| Memory | 8GB/16GB |
| Memory Expansion | MicroSD |
| Expansion Limit | Up to 32GB |
| Battery Life | |
| Stand-by Time | 779hours |
| Talk Time | 797minutes |
| Usage time | 2880min. |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery Power | 2400mAh |
| mAh per gram | 18 mAh/g |
| mAh per mm thick | 329 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 225mAh/sqrin. |
| Talk minutes per Ah | 332min./Ah |
| Music Playback Time | 3884minutes |
| Video Playback Time | 417minutes |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | MP3 (.mp3), 3GPP (.3gp), MP4 (.mp4, .m4a), SMF (.mid), WAV (.wav), OTA (.ota), Ogg vorbis (.ogg) |
| Music features | Sony 3D Surround Sound (VPT), Clear Audio+, Clear Bass, Manual Equalizer, xLoud Experience |
| Other features | |
| Video Formats | 3GPP, MP4, Matroska, AVI, Xvid, WebM |
| Included software |
|
| Android PassMark | 3,760* Check for recent score |
| Location services | A-GPS, GLONASS |
Description:
Sony channels several high-end perks offered by their Xperia Z-series into the 5-inch HD Xperia M4 Aqua, which is the brand's first octa-core model, featuring the Snapdragon 615 64-bit processor (1.5GHz + 1GHz). It sports a 13-megapixel Exmor RS rear camera equipped with the Superior Auto Mode, as well as a 5-megapixel 720p-recording selfie cam. Running on the Android 5.0 Lollipop OS, it also offers 4G LTE connectivity, a waterproof case with cap-less microUSB charging, and the Battery STAMINA Mode that promises to extend its mixed usage time to up to two days.
Also known as Sony M4 Aqua Xperia, Sony Xperia M-4 Aqua, Sony M-4 Aqua, Sony E2303, Sony E2306, Sony E2353.
You Should Also Check These Out:
- Best Phones As Of May 2026 (12 Categories)
- See New Sony Phones 2026 In Pictures
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you find an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu